fugl temp

Om Inderøy kulturskole

Da Inderøy kommune ble kåret til årets kulturkommune i 1996, var det en belønning for satsing på kultur gjennom mange år. Kulturskolen, som ble etablert høsten 1985, er en viktig del av denne satsinga. Fra å være en ren musikkskole har skolen utviklet seg til en kulturskole med undervisningstilbud innen et kulturelt og kunstnerisk mangfold, som omfatter musikk, dans, drama og billedkunst. Det jobbes også aktivt for å etablere tilbud innen litteratur/skrivekunst.
                                                             Skøyteløperne, kl  2  .bmp
Hoveddelen av kulturskolens undervisning er lagt til Inderøy kulturhus, hvor også Musikk i Nord-Trøndelag og Inderøy videregående skole har tilhold med deler av sin virksomhet. Samarbeidet institusjonene imellom, bl.a. når det gjelder lærerkrefter, er av stor betydning hva bredde og kvalitet på tilbudet angår.
                                                    grafikk linnea  09 kopi
Kulturskolen har per i dag ca 400 elevplasser. De yngste elevene er i førskolealder, de eldste er voksne. I kulturskolen legger vi vekt på at den enkelte eleven skal få utvikle seg ut fra sine egne evner og i sitt eget tempo. Elevene skal oppleve gleden ved mestring og utvikling - alene og sammen med andre. Kulturskolens tilbud omfatter ukentlig undervisning i tillegg til større prosjekter, hvor elevene får erfaring i å samarbeide og presentere det de har lært for et publikum.
 
Kulturskolen har eget barnekor, eget strykeorkester - Inderøya strings, og eget band -Gullfiskrockerne. Mange av elevene våre er glade i å opptre, og i tillegg til egne arrangement og forestillinger, tar vi også på oss oppdrag i forbindelse med ulike arrangement.
Share on Facebook Tips en venn Tips en venn Skriv ut