Røra skole og barnehage, en enhet fra 01.10.08

Røra:
Røra var en periode (1907 - 1962) en egen kommune. Ved den store kommunesammenslåingsprosessen tidlig på 1960-tallet, ble Røra, Sandvollan og Inderøy slått sammen til en kommune, Inderøy. Røra er den sørøstlige delen av kommunen. I sør grenser Røra til Verdal og i nord til Steinkjer, nærmere bestemt Sparbu. Røra skole og barnehage ligger sentralt til, like ved E-6 og jernbanen. Røra ligger midt mellom Mære og Stiklestad og det finnes en rekke historiske minnesmerker her. Den gamle ferdselsåren, Kongeveien, ligger noe høyere opp i terrenget enn der dagens hovedferdselsåre, E-6, går. Langs den gamle ferdselsveien er det funnet noen mindre funn fra gamle bosetninger.
Røra barnehage:
Røra barnehage ligger på Lensmyra, ca 800 m fra skolen, like ved idrettsanlegget. Røra barnehage ble åpnet i 1980. I 2004 flyttet Røra barnehage inn i nye lokaler i forbindelse med sammenslåing med Lensmyra barnehage. Nå har Røra barnehage 54 plasser fordelt på 3 avdelinger: Olle bolle:0 - 2 år, Tonetrall: 3 - 5 år og Soltrall: 3 - 5 år.
Røra skole:
Røra skole er en fulldelt barneskole med 134 elever og ca 20 ansatte. Antall elever på de ulike klassetrinnene varierer fra 15 til 28. I løpet av høsten (november) vil et omfattende oppgraderingsarbeid på skolen være ferdigstilt. Da vil det være montert en heis i 3 etasjer og et moderne ventilasjonsanlegg vil være på plass. I tillegg vil det bli ett ekstra grupperom, ny trapp etc.
SFO:
Skolefritidsordningen er et tilbud til elever fra 1. til 4. klasse som har behov for tilsyn før og etter skoletid. Dette skoleåret er det 32 elever ved Røra skoles SFO.